تفاوت نرم افزار فتوشاپ با ایلوستریتور کدام برای طراحی لوگو بهتر هست؟

  • ۱۴۰۲/۰۱/۵
  • 613
تفاوت نرم افزار فتوشاپ با ایلوستریتور کدام برای طراحی لوگو بهتر هست؟

شاید بتوان یکی از اصلی ترین مصادیق هویت یک کسب و کار را بتوان لوگوی کسب و کار دانست. لوگوی کسب و کار باید دارای المان ها و عناصری باشد که حتی در قالب یک تصویر کوچک چند پیکسلی بتواند به مخاطب چیستی کسب و کار شما را منتقل کند. به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفته ایم به بررسی تفاوت نرم افزار فتوشاپ با ایلوستریتور که هریک از سوی بسیاری از افراد به عنوان بهترین نرم افزار طراحی لوگو شناخته می شوند بپردازیم. اگر شما نیز در این باره نیاز به کسب اطلاعات دارید نوبهار وب درخدمت شماست تا شما را در این باره آگاه کند.

 

چرا طراحی لوگو دارای اهمیت است؟

طراحی لوگو برای مشاغل مختلف به شدت می تواند سبب تسهیل فرایند برند سازی شود. به طوری که در هر مکانی و یا روی هر محصول چاپی به محض دیده شدن آن لوگو  مشتری یاد شما میفتد.

 

شرحی مختصر درباره فتوشاپ و ایلوستریتور

اگر ذره ای درباره فتوشاپ شناخت داشته باشید می دانید که فتوشاپ نرم افزاری است مبتنی بر پیکسل. در مقابل ایلوستریتور نرم افزاری است که نحوه کار آن کاملا مبتنی بر بردار می باشد. طوری که می تواند چندین میلیون پیکسل دارای رنگ های مختلف را با هم ترکیب کرد. البته که نمی توان به راحتی این پیکسل ها را از دور و با چشم غیر مسلح دید. اما درصورت زوم کردن روی تصویر امکان دیدن این پیکسل ها وجود دارد.

این را هم باید گفت که ساختار بردار ها ساختاری کاملا صاف می باشد که دارای نقاط یا همان گره های متعدد می باشند. امکان مقیاس بندی گره ها کاملا فراهم بوده و این درحالی است که خطوط کاملا تمیز و سالم باقی خواهند ماند. اما بد نیست شرح کامل تر و اختصاصی تری درباره نرم افزار ایلوستریتور بدهیم. اگر شما نیز می خواهید این نرم افزار را به طور کامل بشناسید حتما ادامه مطلب را با نوبهار وب باشید.

 

معرفی نرم افزار ایلوستریتور

شاید بتوان ایلوستریتور را آشناترین نام درمیان نرم افزار های طراحی لوگو تلقی کرد. اولین باری که چنین نرم افزاری دراختیار کاربران قرار گرفت حدود 38 سال پیش بود. جایی که این نرم افزار 1985 میلادی خود را به کاربران معرفی کرد. از آن زمان تا به حال حدود 23 اپدیت برای این نرم افزار مطرح شده اند. اگر قصد داشته باشید آرم های بصری مانند لوگو های تجاری را به کمک بردار ها طراحی کنید این نرم افزار به خوبی شما را یاری می کند.

بردار را می توان خطی دانست که به جای دارا بودن ساختاری پیکسلی دارای دو نقطه متصل به هم می باشد. به دلیل اینکه فناوری ایلاستریتور مبتنی بر بردار می باشد از این نرم افزار برای طراحی امور چاپی به شدت استفاده می شود. این نرم افزار از آن نرم افزار هایی است که هرچقدر هم زمان پیش رو هیچگاه کیفیت خود را از دست نخواهد داد. وقتی از این نرم افزار خروجی می گیرید نیز شاهد یک خروجی باکیفیت خواهید بود. طوری که برای این امر به رزولوشن وابسته نیستید.

 

معرفی نرم افزار فتوشاپ

در این بخش از سایت نوبهار وب نوبت به این می رسد درباره فتوشاپ صحبت کنیم. این نرم افزار یک نرم افزار گرافیکی براساس پیکسل و یا همان براساس ساختار شطرنجی می باشد. در سال 1988 دو فرد بنام های جان و نیز توماس نول توانستند این نرم افزار را ابتدا برای ویندوز و سپس برای مک طراحی و به کاربران معرفی کنند. ابتدا عکاسان بودند که از این نرم افزار استفاده کردند. اما قدری که گذشت به علاقه مندان این نرم افزار هنرمندان نیز اضافه شدند.

دامنه استفاده از فتوشاپ این روز ها بسیار گسترده شده است. به طوری که صفحات وب و نیز بنر های تبلیغاتی تنها دو مورد هستند که برای خلق آن ها می توان از فتوشاپ بهره گرفت. این نرم افزار علی رغم اینکه بسیار کاربردی می باشد به سادگی قابل یادگیری می باشد. می توان فتوشاپ را محبوب ترین و شناخته شده ترین نرم افزار برند Adobe  به شمار آورد. این نرم افزار دارای فیلتر های بسیاری می باشد. به همین دلیل ویرایش عکس در این نرم افزار بسیار لذت بخش می باشد.

 

بررسی تفاوت های فتوشاپ و ایلوستریتور

شمایی که احتمالا پروژه ای گرافیکی را در دست دارید برایتان سوال پیش آمده است که بهترین نرم افزار طراحی لوگو کدام می باشد؟ همچنین برای شما سوال است که تفاوت نرم افزار فتوشاپ با ایلوستریتور در چیست؟ در ادامه چندین وجه مقایسه را بین این دو نرم افزار بررسی خواهیم کرد.

 

ساختار داخلی

شاید بتوان مهم ترین وجه تفاوت و تمایز ایلوستریتور و فتوشاپ را همین ساختار درونی دانست. برنامه نویسی ایلوستریتور به گونه ای می باشد که می تواند تصاویری با کیفیت به مراتب بهتر را به کاربر بدهد. ممکن است خروجی هایی که از این نرم افزار می گیرید نسبت به واقعیت فاصله قابل توجهی داشته باشد. اما امکان ساخت تصاویر طبیعی تر در فتوشاپ به خوبی فراهم می باشد. کیفیت و وضوح تصاویر خروجی در ایلوستریتور بسیار دارای اهمیت می باشد. برای همین است که بسیاری از گرافیست های شاغل در حوزه طراحی لوگو از این نرم افزار برای طراحی آرم های مخصوص شرکت های مختلف استفاده می کنند.

 

رابط کاربری

یکی دیگر از اصلی ترین وجه تمایز درمیان نرم افزار های فتوشاپ و ایلوستریتور رابط کاربری این نرم افزار ها می باشد. درصورتی که در فتوشاپ سایزی مشخص برای دیزاین تعیین می شود امکان اینکه المان های تصویری در خارج از این استاندارد قرار گیرند وجود ندارد. این درحالی است که چنین حساسیتی در ایلوستریتور زیاد مطرح نیست. چرا که در این نرم افزار امکان انجام کارهایی خارج از سایز محدوده نیز وجود دارد.

 

لایه ها

در نرم افزار های گرافیکی شرکت ادوبی یکی از اصلی ترین بخش ها مربوط به لایه ها می باشد. از نظر ساختار پنل لایه ها این دو نرم افزار دارای شباهت های بسیاری با هم می باشند. در این دو نرم افزار بسیاری از میانبر ها و نیز توابع یکسان هستند. اما هدف لایه ها است که سبب می شود این دو نرم افزار با هم متفاوت به نظر برسند. اساس کار ایلوستریتور کاملا مبتنی بر اشیا می باشد و امکان انتخاب لایه ها به صورت کاملا اختیاری وجود دارد. اما در هر لایه فتوشاپ تنها امکان پذیرش یک عنصر تصویری فراهم می باشد.

 

ایجاد بوم

اولویت انجام کار در فتوشاپ این است که ابتدا بوم را ایجاد می کنیم و سپس اقدام به تشکیل لایه های مختلف می کنیم. با این اوصاف می توان ادعا کرد که استاد و یا همان فایل ها دارای یک بوم به تنهایی می باشند. این بوم از لایه های مختلف میزبانی می کند. اما اوضاع در ایلوستریتور قدری متفاوت می باشد.

 

سخن آخر

در این مطلب برای شما درباره تفاوت نرم افزار فتوشاپ با ایلوستریتور صحبت کردیم و برای بررسی این تفاوت ها چندین وجه تمایز را مطرح کردیم. به طور کلی این بستگی به شما دارد که کدام نرم افزار را بهترین تلقی کنید. امکاناتی که هریک از این نرم افزار ها دارند برای طراحی لوگو کافی هستند. اما ممکن است در یک نرم افزار برخی از این امکانات برای افرادی کارامد نباشند و برای دیگری درست همان امکانات مصداق طراحی لوگو به بهترین شکل باشد.

به طور کلی یک طراح گرافیک باید پیش از طراحی لوگو یک طرح اولیه را روی کاغذ پیاده کند و سپس به سراغ طراحی دیجیتالی این لوگو به کمک امکانات کامپیوتری کند. حال باید بررسی کند برای خلق این لوگو در یکی از نرم افزار های ایلوستریتور و نیز فتوشاپ چه امکاناتی نیاز دارد. با بررسی این امکانات است که تعیین می شود از بین فتوشاپ و یا ایلوستریتور کدام نرم افزار گزینه بهتری می باشد. سایت نوبهار وب درخدمت شماست تا بهترین اطلاعات را در زمینه علوم کامپیوتر در اختیار شما قرار دهد. امیدواریم با خواندن این مطلب به خوبی درباره تفاوت نرم افزار فتوشاپ با ایلوستریتور اطلاعات کافی را بدست آورده باشید.

ارسال دیدگاه

*

code

تمامی حقوق محفوظ میباشد و کپی برداری از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز میباشد (1402-1400) / طراح سایت : رضایی