فتومونتاژ چیست؟

  • ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  • 542
فتومونتاژ چیست؟

دنیای فتومونتاژ یکی از محبوب ترین حوزه های گرافیک می باشد. یک تصویر منظره وقتی نقطه نقطه اش در یک قاب قرار است متمرکز شود را درنظر بگیرید. دقیقا همین مثال یکی از زیباترین مثال هایی است که در وصف جذابیت فتومونتاژ کردن می توان عنوان کرد. اگر به عنوان یک گرافیست حرفه ای تصمیم دارید که به دنیای فتومونتاژ ورود کنید و برایتان سوال پیش آمده است که فتومونتاژ چیست؟ بدانید که خوب جایی آمده اید. ما در این مطلب از سایت نوبهار وب مفهوم فتومونتاژ را برای شما کاملا خواهیم شکافت. به علاوه اینکه انواع فتومونتاژ نیز خدمت شما به طور کامل توضیح داده خواهند شد.  با ما همراه باشید.

 

بررسی مفهوم فتومونتاژ

هنگامی که شما مجموعه ای از عکس های جداگانه را با هم ترکیب کنید به این کار فتومونتاژ می گویند. اگر توضیح بیشتری می خواهید بدانید این است که در فتومونتاژ تعداد بسیاری عکس مختلف از یک موضوع مختلف در کنار هم قرار می گیرید و درست کنار هم قرار دادن همین عکس های متفاوت به منزله این است که امر فتومونتاژ را پیش برده باشید. شاید این تصویر جدید خودش داستانی را خلق کند. حتی ممکن است سبب شود که معنا و مفهومی هنری را به زیباترین شکل ممکن به مخاطب منتقل کند.

ذهن ما به گونه ای است که به خوبی با عکس هایی که کمتر از یک ثانیه می گیریم سازگار شده و عادت می کند. درست همین عکس ها هستند که نزد ذهن ما طبیعی به نظر می رسند. ولی این را بدانید که هنگام فتومونتاژ دیگر محدودیت هایی درباره زمان انداختن عکس و نیز تعداد عکس و …. وجود ندارد. در این فرایند قرار است هنرمند مسیری هیجان انگیز را تجربه کند. مسیری از جنس قراردادن عکس هایی با موضوع یکسان اما با ظواهر متفاوت!

 

"<yoastmark

 

اگر قصد دارید که فتومونتاژ شما به زیبایی به چشم بیاید بهتر است برای طبقه بندی قدری سلیقه به خرج دهید. طوری که نظم و ترتیب عکس ها رعایت شده و این عکس ها از نظر موضوع در دسته بندی های مختلف طبقه بندی شوند. شاید برای شما جالب باشد بدانید که تعبیر بسیاری از افراد از فتومونتاژ متفاوت است. این افراد به ترکیب دسته ای از عکس های کاملا بی ربط یا نیمه مرتبط می پردازند. طوری که به طور کامل داستانی متفاوت خلق می شود. شاید برای شما جالب باشد بدانید که اتفاقا این امر یک امر رایج بوده و بسیاری از گرافیست ها از این تکنیک استفاده می کنند. در ادامه از اشکال مختلف این تکنیک حرف خواهیم زد.

 

اشکال مختلف فتومونتاژ

درباره تعریف فتومونتاژ برای شما توضیحاتی ارائه کردیم. دانستید که این تغییرات زیبا یک تکنیک است که به منظور قرار دادن عکس های مختلف کنارهم بکار می رود. در ادامه انواع فتومونتاژ را خدمت شما شرح می دهیم.

نوع 1 – فتومونتاژ دستی

یکی از اشکال این حرفه حالتی است که مربوط به چسباندن عکس ای چاپی بکار می رود. به این وضعیت فتومونتاژ دستی گفته می شود. این امر سابقه اش به قرون 19 و 20 برمیگردد. طوری که افرادی که در شغل ویراستاری مجله فعالیت می کردند اقدام به استفاده از این تکنیک کردند. در ادامه مدل امروزی تر و پیشرفته تری از فتومونتاژ را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

 

فتومونتاژ چیست؟

 

نوع 2 – فتومونتاژ دیجیتال

در این نوع از فوتومونتاژ شاهد بکارگیری نرم افزار های مرتبط با این حرفه هستیم. برای نمونه می توان به نرم افزارهایی مانند فتوشاپ و یا کورل دراو اشاره کرد. طوری که این نرم افزار ها جای مدل دستی فوتومونتاژ را گرفته اند. البته که باید این را نیز اشاره کرد که خود این حرفه دیجیتال نیز دارای انواع مختلفی می باشد. به طوری که انواع خبری, هنری, مفهومی و البته تبلیغاتی مهم ترین انواع فوتومونتاژ می باشند. اگر به دنبال این هستید که شغلی پردرامد داشته باشید روی فوتومونتاژ تبلیغاتی به خوبی تمرکز کنید.

 

آیا بین فتومونتاژ و فتوکلاژ تفاوتی وجود دارد؟

کلاژ از نظر ادبیاتی واژه ای است که ریشه ای فرانسوی دارد. می توان کلاژ را متریالی ترکیبی دانست. به طوری که در ترکیب آن عکس و مصالح مختلفی مانند روزنامه و نیز عکس اشیا و …. دیده می شود. این متریال ترکیبی برای چسبانده شدن روی بوم و یا هر وسیله دیگری مورد استفاده قرار می گیرند. در یک کلام درصورتی که از متریالی ترکیبی برای بیان منظور خود استفاده کنید فرایند فتوکلاژ را پیاده کرده اید. اگر بخواهیم قدری ساده تر از این هم توضیح بدهیم کلاژ حالتی سنتی دارد. این درحالی است فوتومونتاژ مربوط به فرایند های عکاسی می باشد.

هنگامی که درباره این حرفه صحبت می کنیم منظور ما این است که از یک سوژه عکاسی های متوالی شده و نیز برش و یا چسباندن و البته ترکیب چندین عکس رخ می دهد و خروجی این مجموعه فرایند ها فتومونتاژ نام دارد در ادامه برای شما درباره عکاسی فتومونتاژ توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

 

فتومونتاژ در دنیای عکاسی

بسیاری از افراد می پرسند به منظور خلق یک فتومونتاژ در دنیای عکاسی چه چیزی نیاز است؟ مهم ترین مواردی که در این باره نیاز دارید شامل ایتم های زیر می باشند:

– دوربین تصویربرداری

– سیستم های کامپیوتری

– سیستم چاپ

 

موضوع را درست انتخاب کنید

شناسایی سوژه باید اولین گامی باشد که انتخاب می کنید. نیازی نیست که ایده شما با ایده های عکاسی منظم روزانه یکسان باشد می توانید در این باره به شرایط مکانی و زمانی خود دسترسی داشته باشید. بهتر است برای شما کار به سراغ جسمی ثابت و بی حرکت بروید.

 

محاسبه کنید و طبق برنامه پیش بروید.

حالا باید بررسی کنید که برای خلق این اثر نیاز است که چه تعداد عکس داشته باشید؟ ببینید که چه سوژه ای بیشتر نزدیک شماست لنزی که در این باره می خواهید مورد استفاده قرار دهید چیست؟

 

خطوط را در ترکیب بندی عکس مورد توجه قرار دهید.

اگر به دنبال این هستید که قاب بندی تصویر شما به خوبی پیش رود از خطوط استفاده کنید. خطوطی چون خطوط افقی و عمودی و مورب از مهم ترین این خطوط هستند هنگام عکاسی توجه به خطوط منحنی و نیز مستقیم به خوبی می توانند این فرایند را پیش ببرند.

 

سخن آخر

در این مطلب به خوبی درباره فتومونتاژ برای شما صحبت کردیم.  طوری که اگر کسی برایش سوال پیش آمده بود که فتومونتاژ چیست؟ حالا دیگر باید به پاسخ سوال خود رسیده باشد اما به منظور جا انداختن این مفهوم تنها به توضیح آن اکتفا نکردیم. بلکه به سراغ معرفی انواع فتومونتاژ هم رفتیم از طرف دیگر به منظور خوب پیش بردن این فرایند چند پیشنهاد را خدمت شما اکتفا کردیم. امیدواریم با خواندن این مطلب به خوبی درباره این حرفه اطلاعات کافی را بدست آورده باشید. بابت مطالعه این مطلب از شما ممنونیم  سایت نوبهار وب درخدمت شماست تا دقیق ترین و بهترین اطلاعات را در حوزه گرافیک خدمت شما ارائه کند.

ارسال دیدگاه

*

code

تمامی حقوق محفوظ میباشد و کپی برداری از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز میباشد (1402-1400) / طراح سایت : رضایی