ui و ux چیست؟ و چگونه به کسب درآمد از ui و ux برسیم؟

  • ۱۴۰۱/۰۹/۸
  • 387
ui و ux چیست؟

احتمالاً در مسیر یادگیری طراحی وب‌ سایت، اصطلاح ui و ux را زیاد شنیده‌اید. امروزه ui و ux به یک مبحث مفصل و جداگانه در طراحی سایت تبدیل شده است. در چند سال اخیر مدیران و صاحبان کسب کارهای اینترنتی نیز به اهمیت این موضوعات پی برده‌اند. از این‌ رو بازار کار و کسب درآمد از ui و ux به طور چشمگیری در حال افزایش است.

اما ui و ux چیست؟ چگونه می‌توان از این طریق به درآمد رسید؟ برای اینکه به یک طراح ui و ux تبدیل شویم، چه مهارت‌ها و پیش ‌زمینه‌ای لازم داریم؟

اگر شما هم می‌خواهید در مورد ui و ux و نحوه کسب درآمد از آن بدانید، این مقاله را از دست ندهید.

 

ui چیست؟

User Interface Design  یا طراحی رابط کاربری، بخشی از سایت یا برنامه کاربردی است که کاربر آن را مشاهده می‌کند. به عبارتی ساده‌تر ui بیشتر به جنبه ‌های گرافیکی نرم ‌افزار مورد نظر می‌پردازد. طراح بخش UI مشخص می‌کند ظاهر هر بخش سایت یا اپلیکیشن چگونه باشد تا جلوه بصری مناسبی به آن بدهد. اینکه ظاهر منو چگونه است؟ و رنگ دکمه جستجو با رنگ اصلی سایت هماهنگ باشد و غیره از جمله مواردی که در طراحی رابط کاربری مورد توجه قرار می‌گیرند.

 

ux چیست؟

User Experience Design یا طراحی تجربه کاربری به احساسات، راحتی و به‌ طورکلی تجربه کاربر در کارکردن با اجزای مختلف سایت می‌پردازد. در UX جوانب تعامل کاربر با هر بخش از سایت یا اپلیکیشن در نظر گرفته می‌شود.

طراحی سایت به‌ گونه‌ای که کاربر در دسترسی به هر بخش از آن، راحت باشد؛ و برای کارکردن با هر قسمت آسودگی و راحتی کاربر در نظر گرفته شود؛ در حیطه وظایف UX کار است.

 

تفاوت ui و ux

در هنگام طراحی سایت یا اپلیکیشن،  UI ظاهر سایت را مورد توجه قرار می‌دهد. اما UX به بررسی هماهنگی طراحی با نیازهای کاربر می‌پردازد، مهارت بالای UX کار می‌تواند به افزایش وفاداری کاربران و بالابردن نرخ کلیک تبدیل شود. این موضوع خود مهم­ترین و بزرگ‌ترین تفاوت UI و  UX است.

UI و  UX دو تعریف و مفهوم جداگانه دارند. ولی مکمل همدیگر هستند و با کمک هر دو طراحی زیبا و کاربردی خواهید داشت. در بسیاری مواقع برای داشتن تجربه کاربری بهتر باید رابط کاربری و ظاهر سایت را تغییر دهید و هر تغییر در UI در تجربه کاربری تأثیرگذار خواهد بود.

 

ui و ux چیست

ui و ux چیست؟ و چگونه به کسب درآمد از ui و ux برسیم؟

 

وظایف Disigner ui

یک طراح UI وظیفه طراحی تمام صفحات و المان‌هایی را برعهده دارد که کاربر با آنها در تعامل است. المان ‌هایی همچون آیکون ‌ها، آیتم ‌های قابل کلیک، دکمه ‌ها، تصاویر و غیره از جمله این عناصر هستند. یک Disigner ui:

– باید با تیم ‌های طراحی محصول و پیاده‌سازی تعامل خوبی داشته باشد تا این تعامل به بهبود رابط کاربری محصولات بینجامد.

– در تحلیل، بررسی، به ‌روزرسانی و بهینه‌ کردن User Journey یا سفر کاربر طراحی شده، به ‌خوبی تعامل و همکاری نماید.

– برای شبکه ‌های اجتماعی و تبلیغات آنلاین محتواهای بصری تولید کند.

– به تولید، خلق و پیاده‌ سازی کاراکترهای تصویرگری یا Unique بپردازد.

 

مهارت‌ها و تخصص‌های موردنیاز Disigner ui

یک طراح  ui علاوه بر آشنایی با نرم ‌افزارهای طراحی گرافیکی، باید از روان ‌شناسی رنگ و اصول زیبا شناسی نیز اطلاع داشته باشد. مضافاً آشنایی با برنامه‌نویسی و UX شما را به یک Disigner ui حرفه‌ای تبدیل می‌کند. برخی مهارت ‌ها و تخصص‌های موردنیاز یک Disigner ui را در ادامه برای شما آورده‌ایم:

1- اجرای طراحی گرافیک و تسلط به نرم ‌افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ و غیره

2- داشتن مهارت و آشنایی با اصول و مبانی رنگ ‌شناسی در طراحی

3- آشنایی با مفهوم فرانت‌اند

4- تسلط بر حداقل یکی از نرم‌ افزارهای طراحی رابط کاربری

5- داشتن خلاقیت

 

وظایف و تخصص‌های موردنیاز Disigner ux

یک UX کار می‌تواند بدون اینکه خودش برنامه‌نویسی سایت یا اپلیکیشن کند، کار طراحی تجربه کاربری را انجام دهد. یک Disigner ux می‌بایست بخش‌های مختلف سایت را به ‌گونه‌ای طراحی کند که کاربر به ‌راحتی از آنها استفاده کرده و در سایت یا اپلیکیشن سردرگم نشود. یک طراح ux باید مراحل زیر را برای تحقق هدف نهایی، به انجام رساند:

– تست A/B را طراحی و اجرا کند تا به تحلیل درستی از رفتار مشتریان برسد.

– اجرا و پیاده‌ سازی مفهوم WireFrame یا نمونه‌ سازی

– داشتن توانایی در تحلیل دیتای رفتار کاربران و الگوهای تردد

– طراحی نقشه مسیر کاربر

– شناسایی مشتریان و نیاز آنها

– ارائه مدل‌های صفحه ‌نمایش و اسکچ ‌ها

 

مهارت‌ها و تخصص‌های مورد نیاز یک  Disigner ux

برای اینکه یک ux حرفه‌ای شوید، باید برخی مهارت‌ ها و تخصص‌ ها را فرا بگیرید. مانند:

– تسلط و آشنایی با اصول Usability یا کاربرد پذیری

– تسلط کامل به برنامه‌ نویسی و کد نویسی HTML، CSS و جاوا اسکریپ

– آشنایی یا تسلط به نرم‌افزار Guideline های طراحی اپلیکیشن

– تسلط یا حداقل آشنایی با اصول Accessibility دسترسی‌ پذیری

– قدرت و توانایی در یافتن مشکلات و ارائه راه‌ حل برای آنها

 

چگونه Disigner ui & ux شویم؟

حال که دانستیم UI و  UX چیست؟ و با تفاوت‌ های آن آشنا شدیم، چگونه می‌توان به کسب درآمد از UI و  UX  رسید؟ در واقع یک UI و  UX کار چه وظایفی دارد؟

1-طراحی یا Disign به دو مقوله هنر و مهندسی مربوط می‌شود. پس علاوه بر جنبه زیبایی‌ شناختی باید به جنبه‌ های Problem Solving آن نیز توجه کنید.

2- UX فقط در دسترس قرار دادن آیتم‌های مختلف و بزرگ کردن فونت‌ های یک محصول نیست. شما باید به‌ خوبی با مفهوم UX آشنا شوید تا بتوانید محصولاتی کارآمدتر برای کارفرما و کاربر خلق کنید.

3- در پاسخ به سؤال ui و ux چیست؟ باید گفت شما باید یک Design Pattern برای حل مشکلات سایت و اپلیکیشن داشته باشید. دیزاین پترن، الگویی است که طراحان در طراحی وب ‌سایت و نرم ‌افزارهای کاربردی استفاده می‌کنند.

4- اینستاگرام و وب‌ سایت‌های مختلف طراحان معروف را دنبال کنید.

5- کار با یکی از نرم‌افزارهای Sketch، Invision، Figma و Adobe XD را یاد بگیرید.

6- با عمیق شدن در کم ‌و کیف کارهای حرفه‌ای و یادگیری اصول پیاده‌سازی، از آنها کپی کنید.

7- با استفاده از الگوی طراحی، پروژه ‌های فرضی ایجاد کنید. از سایر محصولات الهام بگیرید و به طرح‌های مختلف نیز دقت کنید و از دل آنها، اطلاعات مفیدی برای پروژه‌ های خود استخراج کنید.

8- صرف اینکه بدانید ui و ux چیست؟، کافی نیست. شما یک‌ شبه به یک طراح ui و ux تبدیل نمی‌شوید. همچنین نباید انتظار داشته باشید که بلافاصله به کسب در آمد از ui و ux برسید. زیرا لازمه این کار، صبر و حوصله و اندوختن تجربیات است.

 

بازار کار طراحی  UI / UX

امروزه صاحبان مشاغل اینترنتی در ایران دیگر می‌دانند ui و ux چیست؟ و به ارزش و اهمیت کار طراح ui و ux به ‌خوبی پی برده‌اند. برخی شرکت‌ ها هنگام استخدام هر دو تخصص را در کنار هم از فرد می‌خواهند و برخی دیگر برای هر تخصص یک نفر را استخدام می‌کنند. از سویی دیگر شرکت ‌های بزرگ و معتبر هر دو مقوله را در قالب کار تیمی به جلو می‌برند.

تفاوتی نمی‌کند شما بخواهید به‌عنوان طراح ui یا طراح ux فعالیت کنید، در هر صورت باید از جنبه دیگر نیز آشنایی هم داشته باشید؛ بنابراین نگرانی و دغدغه‌ای بابت کسب درآمد از ui و ux نداشته باشید. زیرا بازار کار این حرفه در ایران رو به گسترش بوده و در هر دو زمینه هنوز نیاز به متخصص ui و ux احساس می‌شود.

 

حقوق و دستمزد Disigner ui/ux

نکته مهم در مورد دستمزد طراح ui و ux این است که نباید انتظار کسب درآمد از ui و ux و حقوق‌ بالا در کوتاه ‌مدت داشته باشید. زیرا این حرفه رابطه مستقیمی با سابقه انجام کارها و نمونه ‌های جذاب و تجربه بالا دارد. پس حقوق پیشنهادی به شما با توجه ‌به میزان مهارت و وظایفی که به شما محول می‌شود، تعیین می‌گردد. مطمئن باشید با افزایش تجارب شما و سابقه کاری‌تان در این زمینه، به‌زودی افزایش حقوق قابل‌ توجهی خواهید داشت و به درجات بالای اقتصادی در این زمینه می‌رسید.

 

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم به شما بیاموزیم که ui و ux چیست؟ به تفاوت‌ها و بازار کار آن در ایران نیز پرداختیم. بهتر است بدانید ui و ux دو مقوله از هم جدا و درعین‌ حال وابسته به یکدیگر هستند. برخی افراد هر دو تخصص و مهارت را در کنار هم فرا می‌گیرند و به کسب درآمد از ui و ux می‌رسند. میزان درآمد این‌گونه افراد بیشتر از کسانی است که فقط در یک‌رشته ui یا ux تخصص دارند. البته این مطلب عمومیت ندارد. چرا که برخی شرکت‌ ها با استخدام دو متخصص، فرایند ui و ux سایت یا اپلیکیشن خود را به‌ صورت تیمی پیش می‌برند.

ارسال دیدگاه

*

code

تمامی حقوق محفوظ میباشد و کپی برداری از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز میباشد (1402-1400) / طراح سایت : رضایی